𝐂𝐮𝐦 𝐧𝐚𝐯𝐢𝐠𝐚̆𝐦 𝐭𝐬𝐮𝐧𝐚𝐦𝐢-𝐮𝐥 𝐜𝐞 𝐦𝐚̆𝐭𝐮𝐫𝐚̆ 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐚 𝐜𝐮 𝐯𝐚𝐥𝐮𝐫𝐢 𝐬𝐮𝐜𝐜𝐞𝐬𝐢𝐯𝐞 𝐝𝐞 𝐬𝐜𝐮𝐦𝐩𝐢𝐫𝐢 𝐥𝐚 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐢𝐞 𝐞𝐥𝐞𝐜𝐭𝐫𝐢𝐜𝐚̆ 𝐬̗𝐢 𝐠𝐚𝐳𝐞 𝐧𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚𝐥𝐞?

Un reper e setul de instrumente elaborat de Comisia Europeană pentru ca statele membre să poată gestiona prețurile ridicate la energie fără a încălca normele europene. Kadri Simson, Comisarul European pentru Energie, a prezentat câteva astfel de instrumente: ▶️ politica în materie de TVA și de accize, ▶️ măsurile specifice pentru consumatorii săraci și vulnerabili din punct de vedere energetic; ▶️ măsurile temporare pentru gospodării și întreprinderi mici; ▶️ sprijinul direct pentru consumatori. Unele țări europene nu au așteptat reacția europeană și au adoptat deja măsuri de contracarare a creșterii prețurilor la gaze și energie electrică. Mă refer în special la Spania și Italia. Spania, de exemplu, va plafona prețurile gazelor naturale, va reduce taxele şi va redirecționa către consumatori profiturile companiilor energetice, prin supraimpozitare. Premierul italian a anunțat trei tipuri de măsuri, totalizând două miliarde de euro ce vor fi alocați pentru reducerea costurilor generale ale sistemului (sume suplimentare adăugate pe facturile italienilor pentru stimulentele industriei energiilor regenerabile). 450 de milioane de euro vor fi alocate familiilor vulnerabile sub formă de subvenții pentru plata facturilor, iar cea de-a treia măsură vizează reducerea TVA-ului cu 5% la livrările de gaze. ̆ ̆ ̂ ❓ Consider că sunt necesare două seturi de măsuri: ☝ ̆ ̂ . Aici e suficient să ascultăm ce spune Comisia Europeană despre reducerea de TVA pe lanțul de furnizare (cât ne permitem, deoarece va impacta direct bugetul statului), aplicarea legii consumatorului vulnerabil care a fost deja promulgată. În plus cred că e necesar să analizăm oportunitatea unei scheme de supraimpozitare a profiturilor pentru actorii relevanți in piață. ✌ ̆ , , cred că este cel mai important, deoarece ar trebui să aibă ca rezultat ̗ ̗ ̗ ̆. Aici trebuie elaborate seturi de măsuri care să reglementeze modul de funcționare a acestor piețe, prin stabilirea unor obligații de natură tehnică pentru furnizorii de energie si gaze naturale, astfel încât să se mențină o piață funcțională și stabilă pe termen mediu și lung. Vorbim de norme tehnice și strategii de investiții care să reducă dependența țării de importuri și care să creeze stabilitate în piața românească. Sunt lucruri pe care autoritățile în domeniu le cunosc foarte bine, dar se pare că nu le aplică. Cred că e momentul să ne oprim din a plăti generos șefi ANRE care nu își fac treaba, pentru ca, în final, tot românii să suporte consecințele!