SOLICITARE – CNAS – Adresa nr. P6242/08.08.2022 formulată de CNAS ca răspuns la solicitarea transmisă către CNAS cu privire la Propunerea Legislativă nr. 410/2022
7 septembrie 2022
Pentru documentarea inițiativei legislative privind constituirea unui mecanism de compensare între sumele datorate de angajator statului și sumele aferente concediilor medicale, am înaintat către Casa Națională de Asigurări de Sănătate, o solicitare pentru a afla următoarele informații aferente perioadei 01.01.2017 – 30 iunie 2022:
- sumele alocate către CNAS din Contribuția Asigurătorie pentru Munca achitată de contribuabili
- Referitor la cota de 0,85% (pentru perioada 01.01.2017-31.12.2017), respectiv 1% (pentru perioada 01.01.2018 – 30 iunie 2022) achitată de persoanele care nu realizează venituri conform art. 1 alin. 1 din OUG 158/2005, sumele încasate de CNAS de la persoanele fizice asigurate prin contract direct
- sumele datorate de CNAS către angajatori pentru indemnizaţiile aferente certificatelor de concediu medical depuse către decontare
- sumele achitate de CNAS către persoanele fizice asigurate prin contract direct pentru decontarea concediilor medicale
- din ce categorii de venituri a fost constituit, Fondul Național Unic al Asigurărilor de Sănătate (FNUASS) și sumele corespondente fiecărei categorii de venituri
- numărul total de cereri de decontare a concediilor medicale depuse de angajatori
- numărul total de cereri pentru care a fost nevoie de notificare în vederea rectificării de către angajator
- numarul total de cereri respinse definitiv la decontare de către CNAS
SOLICITARE – ANAF – Inițiativa legislativă înregistrată la Senat cu nr. L410/2022
7 septembrie 2022
Pentru documentarea inițiativei legislative privind constituirea unui mecanism de compensare între sumele datorate de angajator statului și sumele aferente concediilor medicale, am înaintat către ANAF, o solicitare pentru a afla următoarele informații:
- sumele încasate de ANAF în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an, din Contribuția Asigurătorie pentru Munca
achitată de contribuabili, conform Declarației 112, Secțiunea A, nr. crt. 4.46, sume datorate - sumele alocate, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an, către Fondul de garantare pentru plata creanţelor
salariale, conform art. 220 ind. 6 alin. 6) lit. a) din Codul Fiscal - sumele alocate, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an, către bugetul de stat într-un cont distinct, conform
art. 220 ind. 6 alin. 6) lit. e) din Codul Fiscal - numărul total de zile de concediu medical înregistrat de angajatori în coloana “Zile prestații sup. de angajator” din Sectiunea C2 “Indemnizații sănătate cf. OUG 158/2005 ”, pentru tipul de indemnizație “Incapacitate temporară de muncă” (rând 1) a Declarației D112, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an
- suma totală înregistrată de angajatori în coloana “Sumă suportată de angajator” din Sectiunea C2 “Indemnizații sănătate cf. OUG 158/2005 ”, pentru tipul de indemnizație “Incapacitate temporară de muncă” (rând 1) a Declarației D112, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an
- numărul
total de zile de concediu medical înregistrat de angajatori în coloana “Zile prestații sup. din FNUASS” din Sectiunea C2 “Indemnizații sănătate cf. OUG 158/2005 ”, pentru tipul de indemnizație “Incapacitate temporară de muncă” (rând 1) a Declarației D112, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an - suma totală înregistrată de angajatori în coloana “Sumă suportată din FNUASS” din Sectiunea C2 “Indemnizații sănătate cf. OUG 158/2005 ”, pentru tipul de indemnizație “Incapacitate temporară de muncă” (rând 1) a Declarației D112, în perioada 01.01.2017 – 30 iunie 2022, defalcate pe fiecare an
Legea privind compensarea concediilor medicale cu taxele plătite de antreprenori
31 august 2022
Un nou Aviz Favorabil pentru legea compensării concediilor medicale cu taxele plătite de antreprenori
Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital a Senatului a avizat favorabil cu majoritate de voturi propunerea legislativă de compensare a concediilor medicale cu taxele din Declarația 112, a cărui co-inițiator sunt.
Am susținut importanța acestei inițiative pentru mediul privat, fiind o gură de oxigen pentru antreprenorii corecți, care plătesc taxe către stat.
Propunerea legislativă ajută la rezolvarea unei probleme prezente pentru mediul de afaceri, decontarea concediilor medicale către companii. Aceasta lăsă antreprenorilor, prin mecanismul de compensare a concediilor medicale propus, banii de care au atâta nevoie în aceste momente de incertitudine economică, accentuate de măsurile pe care guvernul le ia și care doar creează o presiune inflaționistă suplimentară.
Cu toate că avizul Comisia pentru buget, finanţe, activitate bancară şi piaţă de capital a Senatului a fost favorabil, m-a surprins faptul că parlamentarii PNL din comisie sunt singurii care s-au abținut la vot. PNL, care se declară un partid liberal, a picat încă o dată testul busolei politice, abținându-se la o propunere legislativă care susține mediul de afaceri privat.
USR rămâne consecvent cu valorile liberale și propune soluții concrete pentru modernizarea României.
29 august 2022
Azi, în ședința Comisiei pentru comunicații și tehnologia informației a Senatului, am susținut propunerea legislativă de compensare a concediilor medicale cu taxele din Declarația 112, a cărui co-inițiator sunt, și am primit avizul favorabil din partea comisiei cu unanimitate de voturi.
Am întărit importanța digitalizării în depunerea formularelor aferente concediilor medicale, pentru ca povara birocrației să fie luată de pe umerii antreprenorilor.
Am subliniat că propunerea legislativă poate fi un pas pentru a ajunge în punctul în care angajatorii vor încărca toate informațiile despre concediile medicale în Declarația 112, iar compensarea să se facă automat.
Punctul de vedere al Guvernului continuă să întârzie. Astfel, în luna august am solicitat un punct de vedere din partea Ministerului finanțelor, Ministerului sănătății, Ministerului muncii și solidarității sociale, Ministerului antreprenoriatului și turismului, Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) și Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF).
Până în acest moment, am primit opinii și sugestii din partea Ministerului finanțelor și Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS).
Voi continua să susțin inițiativa și în celelalte comisii ale Senatului, pentru ca aceasta să parcurgă cât mai repede procesul legislativ.
5 iulie 2022
Azi, în ședința Comisiei Economice a Senatului, am susținut propunerea legislativă de compensare a concediilor medicale cu taxele din Declarația 112, a cărui co-inițiator sunt.
La sfârșitul lui 2021, statul român le era dator companiilor cu 3.6 mld lei. La sfârșitul lui 2020, valoarea totală a restanțelor era de 2.4 miliarde lei.
Încă din 19 aprilie, textul de propunere a fost trimis Guvernului pentru un punct de vedere. Dar Guvernul nu se grăbește să dea înapoi companiilor banii lor.
Stimați membri ai Guvernului, propunerea noastră nu cerșește ajutor.
Nu vorbim de încă un sac găurit prin care se pierd bani.
Vorbim de bani ce aparțin companiilor care sunt active, angajează români, plătesc taxe și impozite statului. În perioada dificilă pe care o traversăm, acești bani pot să decidă supraviețuirea sau moartea firmelor în cauză.
Lentoarea cu care reacționați (și) în această problemă îi va costa pe românii angajați în aceste companii, care-și vor pierde locurile de muncă. Iar Guvernul va pierde și el, colectând mai puțin din taxe și impozite!
Voi solicita un punct de vedere de la Ministerul Sănătății, Casa Națională de Sănătate, Ministerul Muncii, Ministerul Finanțelor și ANAF, în așa fel încât comisiile să poată să-și asume o decizie și să nu mai amâne avizarea.
19 mai 2022
Consiliul Legislativ a avizat favorabil proiectul de lege prin care propunem compensarea concediilor medicale cu taxele din Declarația 112 și obligația statului de a le plăti din prima zi.
4 mai 2022
Aviz favorabil cu unanimitate de voturi în Consiliul Economic și Social pentru proiectul de lege al cărui co-inițiator sunt, ce propune compensarea concediilor medicale cu taxele din Declarația 112 și obligația statului de a le plăti din prima zi.
29 aprilie 2022
Întâlnire cu antreprenorii din județul Timiș. Ne-am concentrat pe proiectul Legii compensării concediilor medicale, al cărui co-inițiator sunt.
Reprezentanții mediului de afaceri – preponderent din Horeca si alimentație publică – au confirmat că legea este binevenită. Județul Timiș nu face excepție de la întârzierile în decontare de la nivelul întregii țări (de aproximativ doi ani).
Așa cum spunea unul dintre antreprenori, în România, concediile medicale sunt sport național.
Am susținut din nou nevoia de reformă radicală a sistemului de concedii medicale. În primul rând, prin acest mecanism de compensare pe care îl propune legea, pentru că întârzierile în decont destabilizează afacerile. Apoi, prin preluarea de către stat a plății primelor cinci zile de concediu. Și în al treilea rand, prin responsabilizarea medicilor și pedepsirea abuzurilor.
Lucrurile trebuie făcute în spiritul legii, al corectitudinii și al respectului reciproc între stat și angajator.
I-am încurajat pe toți cei prezenți să ia parte activ în această reformă, susținând această inițiativă în discuțiile cu parlamentarii care îi reprezintă. Am reușit să obțin suportul parlamentarilor din aproape toate partidele în momentul depunerii legii și am convingerea ca ea va fi susținută și în etapele următoare.
Este o lege ce sprijină angajatorii onești, care declară nivelul real al salariilor și produc valoare în economie. Avem nevoie de astfel de reforme care produc schimbări sistemice, nu de pansamente care nu fac decât să perpetueze sărăcia și dependența categoriilor defavorizate de ajutoarele statului.
12 aprilie 2022
Legislație favorabilă mediului de afaceri: Concediile medicale se vor putea compensa cu taxele plătite în baza Declarației 112 și vor fi plătite din prima zi de către stat
După cum știu toți angajatorii din România, întârzierile în decontarea concediilor medicale sunt uneori chiar și de un an, deși legislația în vigoare prevede un termen de 60 de zile. Acest lucru destabilizează bugetul angajatorilor (mai ales al IMM-urilor) care nu au nici un instrument legal să urgenteze deconturile de la CNAS. Demersurile în instanță durează foarte mult și creează costuri suplimentare.
Pentru că mulți dintre antreprenori mi-au cerut ajutorul pentru a remedia această nedreptate, ̂ , ̆ , ̆: o măsură simplă, clară, pentru o relație echitabilă și de respect reciproc între stat și mediul privat.
Avem, pe de o parte, angajatori care respectă termenele de plată a contribuțiilor, iar, pe de altă parte, statul român, care plătește decontul concediilor când are chef.
Inechitatea grosolană continuă: dacă antreprenorii nu își plătesc taxele la timp, suportă dobânzi și penalități de întârziere, dar întârzierile inacceptabile ale statului beneficiază de statut special: zero penalități.
Cred cu convingere în utilitatea compensării și îmi doresc ca această inițiativă să fie votată de cât mai mulți parlamentari. Am decis să-mi unesc forțele cu Violeta Alexandru într-un proiect legislativ care propune ca:
angajatorii să poată opta pentru compensarea sumelor aferente indemnizațiilor de concediu medical plătite salariaților lor cu sumele datorate către stat SAU pentru decontarea/restituirea sumelor aferente concediilor medicale, aceste sume fiind însă purtătoare de dobânzi și penalități în cazul unor întârzieri la decont
Alte prevederi din proiect:
Eliminarea obligației de plată de către angajator a primelor 5 zile de concediu medical, decontarea făcându-se de CNAS
Comunicarea prin mijloace electronice a documentelor aferente concediilor medicale
Știu că toți angajatorii români așteaptă această reformă. O merită. Cele mai mari două probleme ale IMM-urilor sunt legislația nefavorabilă și accesul la finanțare.
De asemenea, aceste măsuri vin în sprijinul angajatorilor onești, care declară nivelul real al salariilor și produc valoare în economie.
Sunt foarte motivat să lucrez într-un proiect legislativ valoros care îi degrevează pe angajatori de sarcini împovărătoare și nejustificate. Mă bucur că inițiativa are avantajul suportului din partide diferite – inclusiv al unora dintre parlamentarii partidelor de la putere -, pentru că, în acest fel, are mai multe șanse să fie votată și să nu rămână blocată într-un sertar funcționăresc.
În perioada următoare, vom organiza, în principalele orașe din țară, mese rotunde și dezbateri cu reprezentanți ai mediului de afaceri, dar și cu conducerile Casei de Sănătate, ANAF și alte autorități implicate. Scopul este să primim feed-back-ul lor în vederea îmbunătățirii inițiativei pe parcursul procesului legislativ.
Informații despre proiect
L410/2022 Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea unor acte normative
Ce ne-a lovit?
Stimați colegi,
Cu 20 de minute înainte de miezul nopții de 14 aprilie 1912, căpitanul Edward Smith își întreba echipa: ‘Ce am lovit?’. În ciuda avertismentelor repetate de la alte nave, Titanicul și-a păstrat cursul și viteza spre tragedie.
Restul e istorie. Cu multe victime: 67% din cei prezenți la bord.
Dle Căpitan Ciucă, cursul e greșit, nava e prea grea cu bugetari inutili! Momentul coliziunii se apropie! Cei 50 de bani au același efect ca orchestra de pe punte care cânta prohodul Titanicului!
Da, România este afectată de o situație economică internațională dificilă pe care nu o poate controla: situația geopolitică cauzată de războiul din Ucraina afectează o lume întreagă, costurile transportului maritim au crescut, activitatea rafinăriilor românești este afectată. Se adaugă și reorientarea resurselor petroliere din zona arabă către piața asiatică.
Dar ce poate România controla e ce se întâmplă la ea acasă.
Și ce vedem la noi în ogradă? Pe de o parte, lipsa unei strategii de exploatare a zăcămintelor românești în contextul crizei în piața de carburanți și strategii de preț netransparente și necorelate cu evoluția prețului din piață internațională.
După cum vedeți, e nevoie critică de o intervenție complexă, adaptată unei situații economice complexe. Nu peticeli de 50 de bani!

Ce măsuri pot fi luate urgent:
- în zona extracției: Agenția Națională pentru Resurse Minerale să verifice volumele de extracție în baza licențelor de exploatare acordate
- în zona distribuției: Consiliul Concurenței să verifice respectarea costurilor și că nu există înțelegeri de tip monopol sau acorduri tacite între comercianți
- în economie: măsuri ce depind strict de guvern, precum reducerea TVA-ului și a accizelor la carburanți. Legea USR de deducere a TVA-ului de la 19% la 5% stă în Parlament și poate fi votată azi dacă se dorește.
- măsuri proactive pentru stimularea ofertei și reducerea cererii (doar un exemplu: subvenționarea costurilor cu transportul public ăi încurajarea românilor să îl fololeascâ mai mult)
Dle Ciucă, dacă guvernul pe care-l conduceți nu ia URGENT măsuri adecvate dimensiunilor icebergului, ne scufundăm! Deschideți dialogul cu opoziția, să găsim soluții împreună.
Altfel, rămâne să privim cu toții icebergul de foarte aproape în timp ce dumneavoastră vă întrebați: ‘Ce ne-a lovit?’
Viorel Băltărețu
Deputat USR PLUS de Cluj
Legea offshore este o lege complexă care trebuie privită din mai multe puncte de vedere.
Din punct de vedere al oportunității, legea este absolut necesară în acest moment. România are trebuie să fie independentă energetic, într-un moment critic pentru întreaga Europă, ce se confruntă cu o criză energetică semnificativă.
Din această perspectivă, e regretabil că guvernele anterioare nu au reușit să facă funcțională această lege încă din 2018, când ar fi fost cel mai oportun pentru România. Și asta, dacă luăm în considerare politicile europene de decarbonare, politici care permit o fereastră de timp de 10 – 15 ani în utilizarea gazelor naturale, fără penalități majore.
Pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră, avem nevoie de 4-5 ani din acest moment, așa că, în mod optimist putem considera anul 2027 ca momentul în care vom extrage aceste gaze din perimetrele marine.
Dacă ne raportăm la textul legii, sunt nemulțumit de forma finală, pentru că eu personal consider că nu am reușit să îmbunătățim substanțial legea existentă astfel încât să asigurăm un cadru predictibil și benefic pentru toți cei implicați, dar mai ales pentru cetățenii României care, prin statul român, sunt de fapt proprietarii de drept ai acestor zăcăminte.
Și aici mă refer la faptul că nu s-a reușit prin intermediul acestei legi să se stabilească clar o modalitate coerentă și fezabilă de utilizare a veniturilor rezultate din această exploatare a gazelor, astfel încât acești bani să contribuie cu adevărat la creșterea economiei românești, dar mai ales la bunăstarea românilor.
Cel mai mult îmi doresc ca aceste venituri considerabile să nu ajungă la discreția guvernelor politice vremelnice astfel încât să găsim bani aruncați în tot felul de PNDL-uri inutile.
Apoi, în lege sunt menționate investiții în dezvoltarea de rețele de distribuție de gaze naturale; în conformitate cu Green Deal-ul european, rețelele clasice de distribuție de gaz natural nu vor avea un viitor strălucit, așa că e foarte posibil să investim în rețele pe care nu vom reuși nici măcar să le amortizăm. Viitorul înseamnă rețele de distribuție pentru hidrogen, lucru care nu va fi posibil pentru aceste rețele clasice.
Viziunea noastră în privința utilizării acestor fonduri era mai complexă și mai eficientă: utilizarea acestor bani în fonduri de pensii. Astfel, banii erau gestionați și investiți într-un mod mai eficient și așa am fi putut asigura un venit cert pentru toți cetățenii României. Din păcate se pare că este o abordare mult prea complexă pentru partidele aflate azi la putere, astfel încât acest amendament nu a fost adoptat.
Nu îmi rămâne decât să sper că legea va fi suficient de atractivă pentru investitorii în aceste tipuri de exploatări, că lucrurile vor decurge în cele mai optimiste termene și că, începând din 2027-2028, nu vom mai fi nevoiți să importăm gaze din piețele externe, că vom avea guverne responsabile în următorii 20-25 de ani, astfel încât să cheltuiască acești bani proveniți din exploatare într-un mod sustenabil și util pentru cetățenii României.
La TVR Cluj, despre Centura Metropolitană.
Participare la emisiunea Actual Regional la TVR Cluj pe tema obținerii acordului de mediu pentru centura metropolitană.
Despre inițiativele legislative privind plata taxelor online și compensarea concediilor medicale
Despre Legea vreau să plătesc taxe online și recentul proiect de lege depus prin care concediile medicale se vor putea compensa cu taxele plătite în baza Declarației 112 și vor fi plătite din prima zi de către stat.
Intervenție la Profit News despre Legea Vreau să plătesc taxe online
Am explicat la Profit.ro ce facem pentru a susține implementarea Legii Vreau să plătesc taxe online în județele Cluj și Mureș, dar și despre discuțiile pe care le-am avut cu reprezentanții ADR referitor la etapa înrolării.
Compensarea concediilor medicale cu taxele plătite în baza Declarației 112 și plata lor din prima zi de către stat
După cum știu toți angajatorii din România, întârzierile în decontarea concediilor medicale sunt uneori chiar și de un an, deși legislația în vigoare prevede un termen de 60 de zile. Acest lucru destabilizează bugetul angajatorilor (mai ales al IMM-urilor) care nu au nici un instrument legal să urgenteze deconturile de la CNAS. Demersurile în instanță durează foarte mult și creează costuri suplimentare.
Pentru că mulți dintre antreprenori mi-au cerut ajutorul pentru a remedia această nedreptate, ̂ , ̆ , ̆: o măsură simplă, clară, pentru o relație echitabilă și de respect reciproc între stat și mediul privat.
Avem, pe de o parte, angajatori care respectă termenele de plată a contribuțiilor, iar, pe de altă parte, statul român, care plătește decontul concediilor când are chef.
Inechitatea grosolană continuă: dacă antreprenorii nu își plătesc taxele la timp, suportă dobânzi și penalități de întârziere, dar întârzierile inacceptabile ale statului beneficiază de statut special: zero penalități.
Cred cu convingere în utilitatea compensării și îmi doresc ca această inițiativă să fie votată de cât mai mulți parlamentari. Am decis să-mi unesc forțele cu Violeta Alexandru într-un proiect legislativ care propune ca:
- Angajatorii să poată opta pentru compensarea sumelor aferente indemnizațiilor de concediu medical plătite salariaților lor cu sumele datorate către stat SAU pentru decontarea/restituirea sumelor aferente concediilor medicale, aceste sume fiind însă purtătoare de dobânzi și penalități în cazul unor întârzieri la decont
Alte prevederi din proiect:
- Eliminarea obligației de plată de către angajator a primelor 5 zile de concediu medical, decontarea făcându-se de CNAS
- Comunicarea prin mijloace electronice a documentelor aferente concediilor medicale.
Știu că toți angajatorii români așteaptă această reformă. O merită. Cele mai mari două probleme ale IMM-urilor sunt legislația nefavorabilă și accesul la finanțare.
De asemenea, aceste măsuri vin în sprijinul angajatorilor onești, care declară nivelul real al salariilor și produc valoare în economie.
Sunt foarte motivat să lucrez într-un proiect legislativ valoros care îi degrevează pe angajatori de sarcini împovărătoare și nejustificate. Mă bucur că inițiativa are avantajul suportului din partide diferite – inclusiv al unora dintre parlamentarii partidelor de la putere -, pentru că, în acest fel, are mai multe șanse să fie votată și să nu rămână blocată într-un sertar funcționăresc.
În perioada următoare, vom organiza, în principalele orașe din țară, mese rotunde și dezbateri cu reprezentanți ai mediului de afaceri, dar și cu conducerile Casei de Sănătate, ANAF și alte autorități implicate. Scopul este să primim feed-back-ul lor în vederea îmbunătățirii inițiativei pe parcursul procesului legislativ.
Intervenție la A7 TV despre Legea Vreau să plătesc taxe online
Intervenție la A7 TV despre beneficiile pe care Vreau să plătesc taxe online le aduce pentru cetățeni. După promulgarea legii, românii nu vor mai trebui să stea la cozi interminabile la ghișee.