Intervenție la Radio Cluj 26.03.2022
Am explicat la Radio Cluj situația internă din USR, poziția partidului referitoare la adoptarea pe repede înainte a legii referitoare la hidrocentralele construite în arii naturale protejate și situația refugiaților ucrainieni.
Despre criza refugiaților și Legea concurenței neloiale, la Profit News
Intervenție la Profit News despre criza refugiaților, raspunsul societății civile române și Legea împotriva concurenței neloiale
Despre susținerea producătorilor locali, cu Sabin Gherman
Am discutat cu Sabin Gherman despre despre susținerea producătorilor locali în contextul unei eventuale crize alimentare viitoare
Intervenție la Realitatea FM și Ziua de Cluj
… pe teme legate de situația din filiala USR Cluj, lipsurile din administrația locală, legea Vreau să plătesc taxe online și amendamentele la Legea privind concurența neloială, prin care susțin producătorii români
Cine e de partea producătorilor români în relația cu marii retaileri?
Am susținut – în Comisie și în plenul Camerei Deputaților – amendamente la Legea privind concurența neloială, amendamente menite să susțină producătorii locali și dreptul românilor de a consuma produse de calitate. Ele au fost respinse. Ca producător și antreprenor român, știu prea bine greutățile cu care se confruntă producătorii din România. Susțin economia liberă de piață, dar inclusiv la nivelul UE au fost semnalate dezechilibrele produse de dereglarea balanței în relația dintre producătorii locali și marile rețele de desfacere. Dar nu e doar despre producătorii locali, chiar dacă ei sunt foarte importanți. E și despre consumatorul român, care, astfel, nu mai are acces la o gamă mai largă de produse, de calitate bună și la prețuri competitive. Amendamentele pe care le-am susținut în ședința Camerei Deputaților:
- Interdicția pentru retaileri de a refuza sau limita listarea produselor alimentare fabricate fără aditivi – celebrele E-uri. Am discutat în ultima perioadă cu producători români care mi-au demonstrat că produsele lor ‘curate’ nu sunt acceptate în supermarketuri / nu se bucură de șanse egale la raft. Am susținut dreptul românilor de a avea acces la astfel de produse de calitate, drept îngrădit în acest moment de marii retaileri.
- Interdicția pentru retaileri de a aplica anumite condiții comerciale diferite pentru produsele marcă privată ale producătorilor față de produsele marcă proprie ale comerciantului. Aici vorbim de adaosuri diferite, care dezavantajează producătorul local. Astfel, acesta e, în timp, exclus de pe rafturile supermarketurilor. Tăiem astfel șansa producătorilor de a avea veniturile necesare dezvoltării și creșterii. Vom avea tot mai puține afaceri românești care supraviețuiesc în aceste condiții.
- Interdicția pentru retaileri de a modifica, unilateral, condițiile contractuale, după încheierea contractului. În această formă a legii, micii producători români nu au putere de negociere cu marii retalieri și se suspun deciziilor unilaterale, abuzive ale supermarketurilor.
Pe viitor, îmi propun:
- Inițierea unui nou proiect de lege care sa pună pe primul plan interesul consumatorilor și nevoia lor de a găsi produse de calitate pe rafturile magazinelor
- Găsirea de soluții, în condiții comerciale oneste, pentru a aduce în supermarketuri produsele ecologice din zona limitrofă magazinului. Astfel încurajăm producătorii locali și aducem pe masa românilor produse de calitate mai sănătoase.
- Încurajarea asocierilor și formarea de asociații cooperative care pot furniza produsele conform standardelor moderne din comerț
Rezultatul voturilor
Documente proiect de lege:
Forma legii adoptată de senat
Raportul final de adoptare
Când statul cere statului adeverință că n-are nevoie de adeverință…
Adoptă un pod!
Am vorbit cu Sabin Gherman despre deschiderea podului peste Arieș din Turda și blocajele birocratice cu care m-am confruntat în monitorizarea lucrărilor.
Parlamentarii au în fiecare săptămână două zile dedicate proiectelor în teritoriu.
Cred că, dacă fiecare dintre colegii mei parlamentari ar ‘adopta’ un proiect comunitar, cu cele peste 400 de proiecte într-un an, România s-ar desțeleni mai repede.
Legea Vreau să plătesc taxe online a primit Raport de admitere în Comisia de Buget a Senatului

Vreau să plătesc taxe online, Legea 259/2021 inițiată de deputații USR PLUS Brian Cristian și Viorel Băltărețu, a primit ieri, 28 septembrie, Raport de admitere în Comisia de Buget a Senatului. Deși inițiativa este semnată și de parlamentari PNL, în ședința de ieri, aceștia au votat Abținere. Votul legii în Senat e programat pentru săptămâna viitoare.
Legea obligă instituțiile statului – locale și centrale -, dar și furnizorii de servicii publice, să accepte plăți cu cardul și online.
Avantajele pentru cetățeni și pentru companii sunt numeroase: află ușor ce taxele au de plătit; nu trebuie să se deplaseze la ghișeu; informațiile de pe platformă sunt disponibile 24 / 7; plătesc cu cardul printr-un simplu click.
Obiectivul inițiatorilor este ca toate instituțiile publice să fie înscrise pe platformă. Astfel, cetățenii vor avea acces la toate taxele și impozitele de plătit, la orice administrație. În viitorul apropiat, se are în vedere și posibilitatea înrolării și plății cu cardul din străinătate, solicitată îndelung de românii din diaspora.
Instituțiile publice au libertatea de a alege soluția tehnică, putând apela la platforma ghiseul.ro (administrată de Autoritatea pentru Digitalizarea României) sau alte opțiuni, după modelul unor primării care oferă deja plata online prin intermediul propriului website.
Digitalizarea administrației publice e una dintre prioritățile asumate de USR PLUS, în condițiile în care România ocupă ultimul loc între statele membre ale Uniunii Europene la capitolul servicii publice digitale, conform Indicelui Economiei și Societății Digitale, publicat anual de către Comisia Europeană.
“Vreau să plătesc taxe online e genul de măsură simplă, dar cu efect exponențial pozitiv pentru calitatea vieții cetățenilor și activitatea companiilor. În plus, va eficientiza și colectarea
taxelor. Sper ca, la votul de săptămâna viitoare din Senat, PNL să arate că lucrează în mod real în interesul românilor. Timpul cetățenilor e prețios; e responsabilitatea noastră să gândim legi care să le reducă timpul petrecut la ghișee și să le garanteze o mai bună calitate a vieții.”, Viorel Băltărețu, Deputat USR PLUS Cluj.
Legea poate fi consultată aici: