
CMF: 11240015
Date: 12.11.2024
Prioritățile mele
Reducerea taxelor pe muncă
România este prima în Europa la sărăcie în muncă. Românii sunt alungați din țară de unul dintre cele mai ridicate…
Infrastructură modernă
Nu putem vorbi de o economie care să producă locuri de muncă bine plătite, indiferent de domeniu, fără infrastructura…
Locuri de muncă bine plătite
Bunăstarea vine prin muncă. E posibil ca românii să se bucure de bunăstare aici, în România?
Da, prin politici coerente,…
Reducerea birocrației
Un sistem administrativ digitalizat, simplu și coerent va face viața oamenilor mai ușoară și mai predictibilă, va stimula…
Susținerea antreprenorilor
Antreprenoriatul în România e mission impossible. Așa cum am văzut chiar de curând, sistemul fiscal se schimbă peste…
Noutăți
Despre mine
Candidez pentru un nou mandat de deputat.
Sunt antreprenor, investitor și deputat USR de Cluj.
În primul meu mandat de deputat focusul meu principal a fost bunăstarea românilor. M-am implicat cu toată energia și experiența mea în câteva domenii-cheie pentru atingerea acestui scop: crearea de locuri de muncă bine plătite, sprijinirea antreprenorilor, accelerarea construcției de infrastructură, digitalizarea administrației publice și reducerea birocrației.
De ce am ales să intru în politică, deși sunt antreprenor încă din facultate?
Am intrat în politică după 25 de ani de antreprenoriat, revoltat fiind de lipsa de respect a Statului față de cetățeni și companii, dar și dintr-un motiv foarte personal: fetele mele s-au mutat în străinătate. De atunci, scopul meu principal a fost să fac din România țara în care oricare român poate să se bucure de bunăstare.
Pentru asta, trebuie să facem un alt fel de politică.
Politica e un instrument pentru rezolvarea de probleme, nu un prilej pentru discursuri sforăitoare și lupte de putere pe banii românilor ce muncesc cinstit. Politica e despre cum să trăim cu toții în bunăstare, fiecare după munca depusă.
Meritocrația, integritatea, onestitatea și competența sunt valorile în care cred. Ele trebuie să ghideze și politicul, alături de eficiență, rigoare, transparență.
Care e obiectivul meu politic? Concis spus, bunăstarea tuturor românilor ce muncesc cinstit.
Putem să fim bine, acasă. Dar, pentru asta, trebuie să reformăm din rădăcini politicul și modul de administrare publică locală și centrală. Trebuie să debirocratizăm, digitalizăm masiv, reorganizăm pe bază de eficiență prin stoparea risipei și optimizarea aparatului bugetar, dezvoltarea economică sănătoasă.
Gata cu clicile, camarilele, diplomele false, portbagajele cu bani murdari.
Gata cu kakistocrația. Gata cu dreapta veche, care e noua stângă.
E vremea celor care vă vor binele.

Testimoniale
Îl cunosc pe Viorel Băltărețu de peste 15 ani. În tot acest timp, s-a dovedit a fi un om corect, cinstit, responsabil, foarte activ și plin de idei bune.
Viorel este unul dintre puținii oameni pe care pot să îi recomand fără nicio rezervare. Ce-mi place mie foarte mult la Viorel este faptul că el lucrează la cauze, nu la efecte, l-am văzut cum a acționat în diverse situații. Știu că nu foarte multă lume e confortabilă să se trezească la 4 dimineața, să treacă granița, într-o țară aflată în război, nu sunt foarte mulți oameni care fac asta și Viorel este unul dintre cei care au răspuns la chemarea asta și a făcut lucrul ăsta alături de mine. Pe Viorel l-aș descrie ca un om extrem de implicat, un om extrem de activ, fără odihnă, nu l-am văzut niciodată în altă stare în afară de cea de a fi gata să facă ceva, să acționeze, un om care arată empatie de semenii lui și care are principii și valori foarte ferme pe care am văzut că le și respectă.
Viorel Băltărețu este o persoană calmă și echilibrată, analizează opțiunile pe care le are înainte de a lua o decizie, și după ce ia o decizie, acționează ferm și consecvent pentru atingerea obiectivelor pe care și le-a stabilit. A făcut asta ca antreprenor, cu firma pe care a coordonat-o, dar și în activitatea pe care a depus-o în Parlament.
Pe Viorel îl cunosc de 7 ani, ne-am cunoscut într-un grup de networking și mi-a plăcut la el că dădea sfaturi foarte bune. Dincolo de implicarea pe care o avea în grup, dădea sfaturi foarte bune. Este un om serios, activ, nu se lasă, este foarte implicat și foarte muncitor și este prezent mereu.