Dialog cu antreprenorii clujeni
În fiecare an, organizez, în marile orașe ale țării, evenimente pentru antreprenorii. Cel mai recent a avut loc în Cluj-Napoca, unde antreprenorii locali nu se simt susținuți. Nici de legislația haotică de la centru, nici de lipsa strategiei locale de susținere a antreprenoriatului clujean.
Dacă politicienii de la centru iau decizii arbitrare și incorecte, eu mi-am propus să-i ascult pe antreprenori. După un an de confuzie, imprevizibilitate și taxe tot mai multe, tot mai mari, antreprenorii români se simt hărțuiți. Unii analizează să-și închidă afacerile, alții, să se mute în alte țări cu legislație favorabilă. Contractarea sectorului privat are efecte de tip avalanșă în economia românească: vor fi mai puține locuri de muncă, mai puțini bani la buget.
Din păcate, contextul politic al acestui an nu e ce ne-am dori. Cu un deficit în creștere și cheltuieli publice deșănțate, guvernul va fi într-o continuă goană după banii contribuabililor. Cu atât mai mult, e un moment critic pentru mediul de afaceri, care trebuie să aleagă înțelept în acest an. Același guvern – cu mici permutări de fațadă – sau o forță cu adevărat de dreapta, pro-europeană, care înțelege importanța vitală a companiilor și le ajută, prin măsuri fiscale favorabile. Miza e mare și la Cluj, un oraș cu un mediu antreprenorial efervescent. Cu o administrație modernă, Clujul poate atrage investiții mai substanțiale și, la fel de important, talente care să transforme regiunea în cel mai important hub al inovației și tehnologiei din estul Europei.