Reducerea taxelor pe muncă
România este prima în Europa la sărăcie în muncă. Românii sunt alungați din țară de unul dintre cele mai ridicate niveluri de taxare a muncii. Românii cinstiți muncesc doar jumătate din an pentru ei înșiși, tot ce câștigă în restul anului dau la Stat. Trebui să scădem taxele pe salariu! Zero taxe pe salariul minim e una dintre inițiativele USR care ar lăsa 500 de lei în buzunarele românilor, în fiecare lună. O altă inițiativă USR propune ca tinerii sub 29 de ani să nu fie impozitați pentru primii 2400 de lei din salariu.
Infrastructură modernă
Nu putem vorbi de o economie care să producă locuri de muncă bine plătite, indiferent de domeniu, fără infrastructura rutieră necesară. Clujul este înapoiat la capitolul infrastructură. Așa cum am făcut-o în primul mandat, monitorizez și propun soluții de optimizare a proiectelor pentru centura metropolitană Cluj-Napoca, pasajul de la Tăietura Turcului, drumul expres DX A3-Tureni, trenul metropolitan, electrificarea liniei de cale ferată Cluj-Napoca – Episcopia Bihor, autostrada A3 Cluj-Oradea.
Locuri de muncă bine plătite
Bunăstarea vine prin muncă. E posibil ca românii să se bucure de bunăstare aici, în România?
Da, prin politici coerente, echitabile și predictibile de susținere a mediului privat, care, la rândul lui, creează locuri de muncă.
Reducerea birocrației
Un sistem administrativ digitalizat, simplu și coerent va face viața oamenilor mai ușoară și mai predictibilă, va stimula un mediu de afaceri liber în care oamenii creează, acționează și investesc pentru că nu le e frică.
Susținerea antreprenorilor
Antreprenoriatul în România e mission impossible. Așa cum am văzut chiar de curând, sistemul fiscal se schimbă peste noapte, cu ignorarea legislației care încearcă protejarea bugetelor companiilor. Taxele mari descurajează inovațiea și crearea locurilor de muncă.